Innehåll nyhetsbrev 1 (2008)                            
  "-Kina ångar på!" Lars Sundström, Uddeholm   "-Det mesta är ogjort!" Jörgen Andersson, H&M
  Focus Grupp om Industriell Tjänsteförsäljning   Focus Grupp om Service och Tjänster                 
  Kunskapsintensiva tjänster under utveckling   Aktuella böcker och Forskarkonferenser

Hej #curfirstname#
och välkommen till MTCs nyhetsbrev

Vikande konjunktur - vad skapar värde för kund? 

Rapporter om utvecklingen på olika regionala marknader i världen som USA, Kina, Indien m m når oss via massmedia, med fokus på konjunkturens utveckling i stort, och olika orosfaktorer på de finansiella marknaderna. Det är det finansiella eller makroekonomiska perspektiven, som dominerar. Kundmarknaden lyfts fram som ett problem pga av att t ex amerikanska 

 

konsumenter slutat konsumera i den utsträckning som man förväntat sig. Analysen är enkel, man saknar pengar till konsumtion. Men är det så enkelt? Kan det vara förändrade konsumtions mönster, en ökad grad av medvetenhet, eller att man flyttat fokus på vad som skapar värde? Trender som företagen måste förhålla sig till i sina framtida marknads strategier. Läs mer om Det Marknadsorienterade Näringslivet, DeMoN; MTCs stora kunskapsprojekt. Läs om DeMoN >
Vi har också intervjuat ett par företag – Uddeholm Tooling och H&M - om den globala arenan idag. Hur ser den ut?
Vilka bedömningar gör de om utvecklingen framöver? Och hur navigerar de på den globala marknaden?

Mer om detta i nyhetsbrevet nedan. Trevlig läsning!
Eva Nilsson, Föreståndare MTC


 

Lars Sundström
Uddeholm Tooling AB

- Kina ångar på!

Det konstaterar Lars Sundström, ansvarig för strategisk marknadsföring vid Uddeholm Tooling AB, på frågan om hur man bedömer utvecklingen på den globala marknaden framöver. Visst är det
en ”darrig” sits när det gäller konjunkturen i USA. Det har det varit de senaste två åren, och
speciellt när det gäller bilindustrin, som är vårt största segment, medan däremot Europa, med Tyskland i spetsen, är ganska stabilt.

Läs mer om hur Uddeholm Tooling jobbar globalt >



Jörgen Andersson
Marknadschef H&M

-Det mesta är ogjort!

säger Jörgen Andersson, marknadschef på Hennes & MauritzVi är visserligen inte opåverkade av konjunkturen, men vi har vuxit konstant under 60 år, och fortsätter att göra det. På den globala marknaden är vi mycket små, men med en potential som innebär, att det känns som att det mesta är ogjort!

Läs mer >


Möt framstående kolleger, lär av varandra i en strukturerad dialog med kompletterande, utvecklande och förklarande speglingar från akademin.

Delta i någon av våra nya MTC Focus Grupper!

- Morgondagens Industriella Tjänsteförsäljning

Denna focus grupp är inriktad på spänningsfältet mellan de båda trenderna kostnadseffektivisering och kundanpassade erbjudanden för att söka framgångsfaktorerna och lösningarna för det enskilda företaget. 

Gruppens forskningsledare är professor Björn Axelsson, Handelshögskolan i Stockholm. Gruppen har konstituerande möte den 27 mars 2008
kl 13:00-17:00  i Stockholm. Begränsat antal deltagare.

Mer information om Focus Gruppen >
Intresseanmälan >

  

- Från en produkt- till en service- och tjänstelogik


Hos många företag finns idag kunskapen om och även förståelsen för att det sker en utveckling från en produktlogik till en service- och tjänstelogik. Dock saknar man ofta de strategiska modellerna och de operativa verktygen för att klara sin egen omställning. 

Gruppens forskningsledare är professor Bo Edvardsson, Centrum för Tjänsteforskning i Karlstad. Gruppen har konstituerande möte den 3 april kl 13:00-17:00 i Stockholm. Begränsat antal deltagare.

Mer information om Focus Gruppen >
Intresseanmälan >


MTC, Idea plant och Parken Zoo i unikt
forskningsprojekt om kundinvolvering

Projektet drivs av Marknadstekniskt Centrum i samarbete med Centrum för Tjänsteforskning i Karlstad och Idea plant i Mälardalen. Dessutom skjuter statliga
myndigheten Vinnova till över f yra miljoner kronor.

Projektet förkortas KIT vilket står för utveckling av kunskapsintensiva tjänster. Det bygger på användarinvolvering och ska resultera i arbetsformer och metoder för att bättre förstå och förutse kundens behov.
Läs mer >


Aktuella böcker

 
 
 En av författarna till boken
 De nya affärsinnovationerna,
 
Fil Dr Tommy Bergkvist

De Nya Affärsinnovationerna

Industriföretag växer i allt högre grad med olika slags serviceinnovationer. Det finns väl dokumenterat i boken ”Industriföretagens serviceinnovationer” (Nutek B 2006:6) som flera av MTCs medlemmar redan läst och låtit sig inspireras av. Nu kommer en uppföljning som heter ”De Nya Affärsinnovationerna” och som handlar om den nya affärslogik som våra industriföretag håller på att utveckla, baserat på en rad olika slags affärsinnovationer som kan förekomma längs hela värdekedjan - från de kundnära innovationerna i ena ändan av värdekedjan till de organisatoriska innovationerna i andra.

Affärsinnovationerna bidrar till att förnya hela affärsmodellen i alla de led man kan finna konkurrensfördelar gentemot konkurrenterna och skapar därmed de unika företag som krävs för att bli globalt ledande. Att bli unik på ett relevant sätt är en av de viktigaste överlevnadsfaktorerna för ett företag och visar därmed också på den grundläggande betydelsen av en fungerande innovationsverksamhet.

I samband med publiceringen av De Nya Affärsinnovationerna planeras ett seminarium i Nuteks regi i början av april. Vi återkommer med inbjudan när datum är fastställt.

Boken är författad av fil.dr Ulf Berggren, fil.dr Tommy Bergkvist och ekon.mag. Ulrika Hedby från SMI – Strategic Management Institute – www.s-m-i.net, som är ett konsult- och utvecklingsbolag specialiserat på strategi- och affärsutveckling för företag och organisationer.

 

 

  Avhandlingen:
 By Konstantinos Selvaridis
 
Department of Management Science
 
Lancaster University Management School
 
December 2007

  Inget ISBN nummer finns ännu

The Process of Service Definition in Third Party
Logistics Realtionships

I slutet av januari presenterades en intressant avhandling av en forskare vid Universitetet i Lancaster i England. Det var en ingående studie av fyra exempel på köp av 3:e parts logistik. Studien tog särskilt fasta på tre saker, dels hur tjänsten kom att definieras (och omdefinieras) över tid. Dels vilket roll leverantörerna kom att spela i denna process och dels vilken roll det formella kontraktet spelade.

Vad gäller den första aspekten så visar samtliga fall på att det typiska var att tjänsterna förändrades mer eller mindre kontinuerligt till följd av förändrade förutsättningar och upptäckta möjligheter till förbättringar. Författaren analyserade detta som en form av temporära stabiliseringar. Parterna måste vid olika tidpunkter kunna enas om vad tjänsten i det läget bestod av. Dessa tjänster var både komplexa och långvariga, vilket verkade omöjliggöra en stabil och över tid hållbar specifikation. Författaren visar också att leverantörerna i samtliga fall spelade en viktig roll i att de facto specificera tjänsterna. Deras roll skiftade dock från utveckling, själva skapandet av designen, till smärre anpassningar. En intressant matris över möjliga roller som leverantörer kan inta utvecklades. Vad gäller kontrakten så blev de mest av allt ett sätt att uttolka vad tjänsten bestod av. Det kom att successivt revideras som en kodifiering i efterhand av de förändringar man genomfört. Det användes aldrig som ett sätt att hävda sin rätt. Det primära blev dess roll som uttolkare av tjänsten.

Avhandlingen gav också en mycket intressant teoretisk översikt av den litteratur som kretsar kring de här frågorna, inte minst synen på kontraktets roll i affärer. Avhandlingen finns ännu inte att beställa då man i England har arbetsprocessen att arbetet skall putsas till efter disputationen med hänsyn till de synpunkter som framkommit. Kontakta gärna MTC om du är intresserad av ett exemplar av avhandlingen.


Forskarkonferenser

Under året kommer MTC att bevaka och rapportera från ett antal forskarkonferenser, nationella såväl som
internationella. Här finns några länkar till kommande konferenser:

  • EURAM 8th Conference
    Managing diversity: European destiny and hope
    May 14-17, Slovenia
  • IMP 2008
    Studies on business interaction – consequences for

    business in theory and business in practice
    September 4-6, Uppsala Universitet, Sverige

Läs mer om MTCs aktiviteter på vår hemsida www.mtcstiftelsen.se 
Vill du inte längre ha vårt nyhetsbrev, använd länken nedan

Klicka här för att avregistrera din adress